Zdobienie / Decoration

NGC 2024 – Mgławica Płomień

Zdobienie / Decoration

NGC 2024 – Mgławica Płomień

Mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Oriona w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi. Kształtem przypomina rozpalony płomień lub pochodnię o średnicy kątowej około 0,5°, widoczny na niebie w pobliżu gwiazdy Alnitak. Mgławica Płomień w świetle widzialnym ma czerwonawą barwę, którą zawdzięcza świeceniu atomów wodoru, znajdujących się na krańcach odległego o około 1500 lat świetlnych od Ziemi, gigantycznego Obłoku Molekularnego w Orionie. Świecą zjonizowane atomy wodoru podczas procesu rekombinacji (ponowne łączenie się elektronów i jąder atomowych).

Prawdopodobnym źródłem energetycznego promieniowania ultrafioletowego, powodującego jonizację gazu wodorowego w Mgławicy Płomień jest młoda, masywna gwiazda. Należy ona do gromady gorących, młodych gwiazd widocznych poprzez przesłaniający gromadę pył na falach światła podczerwonego. Gromada gwiazd znajduje się za widocznym ciemnym pasem absorbującym pył międzygwiazdowy widocznym na tle wodorowej poświaty. To ten ciemny pas zasłania światło widzialne pochodzące od zakrytego źródła energii Mgławicy Płomień.

NGC 2024 – Mgławica Płomień – fragment większego kadru

Źródło:

Informacje techniczne

  • Sprzęt: ATIK Horizon, Hypergraph TS 420mm f/2,8 OTA PH6, iOptron CEM25p po małym własnym tuningu,
  • Skład: APP,
  • Obróbka: APP + RT + GIMP + dodatki (Linux),
  • Lights: 170 x 60[s] (2h 50min.)
  • Klatki kalibracyjne: Flat, Bias, Darks

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...