Zdobienie / Decoration

Instalacja Planetary Imaging PreProcessor w systemie Linux (K)Ubuntu 18.04 LTS

Zdobienie / Decoration

Instalacja Planetary Imaging PreProcessor w systemie Linux (K)Ubuntu 18.04 LTS

Program PIPP został napisany natywnie dla systemów Windows. Mimo tego jest możliwość zainstalowania go na systemach Linux. Z pomocą przychodzi tutaj program Wine, który emuluje środowisko systemu Windows. Na stronie projektu jest opis, w jaki sposób można przeprowadzić instalację i uruchomić program PIPP z wykorzystaniem Wine.

Osobiście przeprowadziłem instalację w inny sposób, niż jest to opisane na stronie programu. Skorzystałem z nakładki PlayOnLinux, która jest zdecydowanie lepszym i prostszym rozwiązaniem obsługi Wine, dodatkowo pozwala w wygodny sposób zarządzać środowiskiem programu Wine oraz obsługiwanych przez niego programów, napisanych dla systemów Windows.

Przyjmuję założenie, że jeżeli już czytasz niniejszy opis tzn. że jesteś użytkownikiem systemu Linux i jako regularny użytkownik posiadasz umiejętność instalacji potrzebnych programów, za pomocą wbudowanych w system narzędzi (Muon, apt lub inne) potrafisz zainstalować program PlayOnLinux (POL) z dostępnych repozytoriów użytkowanej przez Ciebie dystrybucji.

Niniejszy opis nie jest ściśle związany z dystrybucją Kubuntu v.18.04 LTS, którą użytkuję. Z pewnością będzie dobry dla niemal każdej dystrybucji systemu Linux dostępnej w Internecie.

Upewnij się, że masz zainstalowany pakiet „winbind” w systemie Linux. Jest on niezbędny aby program PIPP był w pełni funkcjonalny. Przejdźmy do instalacji programu PIPP za pomocą POL.

Instalacja PIPP v. 2.5.9 za pomocą POL v. 4.2.12

Uruchom POL i kliknij w Zainstaluj program.

W oknie Menu instalacji PlayOnLinux, kliknij w Zainstaluj program którego nie ma na liście.

Instalacja ręczna – kliknij w Dalej.

PlayOnLinux Kreator – kliknij w opcję Zainstaluj program na nowym wirtualnym dysku twardym i kliknij w Dalej.

Instalacja ręczna – w polu tekstowym wpisz nazwę dla wirtualnego dysku, który zostanie utworzony na potrzeby instalowanego programu. Ja wpisałem „PIPP”. Kliknij w Dalej.

Instalacja ręczna – nic nie zmieniaj i kliknij w Dalej.

Instalacja ręczna – Należy wybrać wersję 32bit windows installation i kliknąć w Dalej.

Instalacja ręczna – Kliknij w Przeglądaj i wskaż z dysku, plik instalacyjny .exe programu PIPP w wersji x86 (32bit) i kliknij w Dalej.

POL uruchomi kreator instalacji samego programu PIPP. Kliknij w Next aby przeprowadzić instalację programu.

Warunki licencji programu trzeba zaakceptować. Sam program PIPP jest darmowy. Kliknij w I Agree

Nie zmieniaj domyślnej ścieżki instalacji, kliknij w Install.

Podczas instalacji na moim komputerze, sam proces instalacji przebiegł tak szybko, że nie zdążyłem złapać obrazu z postępu instalacji. Klikasz w Finish.

Kreator instalacji programu PIPP, jeszcze nie zakończył pracy i sugeruje zainstalowanie dodatkowego oprogramowania obsługi plików AVI, które jest kompatybilne z programem RegiStax, który z kolei często jest wykorzystywany w procesie stakowania zdjęć planet, księżyca itp. Kliknij w Tak.

Akceptujemy warunki licencji i klikamy w Next – instalowany program jest darmowy na licencji GNU GPL.

Poniższa informacja nas nie dotyczy, klikamy w Next.

Nie zmieniaj domyślnej ścieżki instalacji, kliknij w Next.

Zostawiamy domyślne ustawienia dla wybranych komponentów i klikamy w Next.

Klikamy w Next.

Klikamy w Install

Zapoznaj się z informacją i klikamy w Next.

Możesz zapoznać się z sugerowanymi informacjami, które zostaną wyświetlone po zakończeniu procesu instalacji. Ja to odznaczyłem i klikam w Finish.

Proces instalacji programu PIPP oraz jego dodatkowych komponentów przebiegł poprawnie.

Wróciliśmy do kreatora instalacji POL, ważne jest aby utworzyć skrót do programu, który właśnie zainstalowaliśmy. Na liście dostępnych plików, zaznacz plik o nazwie PIPP.exe i kliknij w Dalej.

Możesz zmienić sugerowaną nazwę dla tworzonego skrótu. Ja zmieniam proponowaną „PIPP” na „PIPP – Planetary Imaging PreProcessor” i klikam w Dalej.

Kreator instalacji ponownie wróci do listy plików. Tym razem klikamy w Nie chcę tworzyć kolejnego skrótu i klikamy w Dalej.

Po zakończeniu procesu instalacji, na liście zainstalowanych programów w POL, pojawi się program PIPP.

Na tym etapie nic więcej nie trzeba konfigurować. Wystarczy uruchomić program. Na liście kliknij 2x LPM w nazwę programu i zaczekaj aż się uruchomi.

Program PIPP gotowy do pracy.

 

Pomocne linki:

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...