Zdobienie / Decoration

Dodajemy współrzędne komety C/2019 Y4 (Atlas) do GOTO w NEQ6Pro

Zdobienie / Decoration

Dodajemy współrzędne komety C/2019 Y4 (Atlas) do GOTO w NEQ6Pro

Potrzebne informacje o współrzędnych komety C/2019 Y4 (Atlas) znajdziesz w programie Stellarium na komputerze. Moja wersja programu na komputer to 0.19.3. Opis jak dodać nowy obiekt do bazy Stellarium znajdziesz tutaj.

Uruchom Stellarium i przejdź do wyszukiwania obiektu, kliknij w lupkęSearch window (F3).

Stellarium – search window

W polu wyszukiwania wpisz C/2019 Y4. Wyszukiwarka sama dokończy resztę wpisu. Kliknij w lupkę.

Stellarium search windows – atlas comet

Program samodzielnie ustawi nieboskłon na obiekt. Z lewej strony ekranu pojawią się dodatkowe informacje o wskazanym obiekcie. Nas interesuje tylko jedna linia zawierająca wpis RA/DEC (J2000.0): 8h28m42.06s/+68°28’08.4” będący współrzędnymi obiektu w tej chwili. Zwróć uwagę, że gdy czytasz niniejszy opis, współrzędne obiektu będą już zupełnie inne. Obiekt nieustannie porusza się i zmienia swoje położenie na niebie. Przepisz niniejsze współrzędne lub zrób zdjęcie telefonem, teraz przejdź do systemu GOTO montażu.

NEQ6Pro GOTO – konfiguracja obiektu użytkownika

Teraz musimy dodać nowy obiekt użytkownika, na kontrolerze systemu GOTO. Przejdź do menu Object List → User Objects →New Object i wciśnij Enter na klawiaturze kontrolera.

Kontroler wyświetli informację z pytaniem o rodzaj współrzędnych. Enter Coordi.: 1)RA-Dec 2)AzAlt . Nas interesuje pozycja pierwsza 1) RA-Dec, wciskamy klawisz 1 na kontrolerze.

Przy pomocy dostępnej klawiatury kontrolera wpisujemy współrzędne komety: 8h28.4m +68°28

Po wprowadzeniu współrzędnych wciśnij klawisz Enter aby zatwierdzić.

Kontroler zapyta czy zapisać wprowadzone dane, wciśnij ponownie Enter

Wybierz nr kolejny pod którym ma zostać zapisany obiekt, na niniejszym przykładzie jest to pierwsza pozycja # 01 na liście obiektów użytkownika. Wciśnij Enter aby potwierdzić wybór.

Po zapisaniu danych w systemie GOTO, można już ustawić montaż z teleskopem na naszą kometę C/2019 Y4 (ATLAS). Przejdź do menu kontrolera i wybierz Object List → User Objects → User obj. # 01 → Recall Object i zatwierdź przez Enter.

Jak widać montaż ustawił się na kometę. Gotowe!

NEQ6 Pro z SynScan v4 – zestaw

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...