Zdobienie / Decoration

Triplet Lwa

Zdobienie / Decoration

Triplet Lwa

Stary materiał fotograficzny, do którego od dawna chciałem wrócić bo wiedziałem, że teraz obrobię go lepiej niż prawie trzy lata temu, mimo że nie mam do niego klatek Flat. To co widać to przycięcie pełnej klatki z Canon 6D aby przedmiot zdjęcia lepiej oddał swoje szczegóły.

 

Triplet Lwa (grupa M66) – mała grupa galaktyk znajdująca się w konstelacji Lwa w odległości 35 milionów lat świetlnych. Do grupy należą galaktyki: Messier 65, Messier 66 oraz NGC 3628.

Leo Triplet

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Triplet_Lwa

 

M65 (NGC 3623) – galaktyka spiralna znajdująca się w konstelacji Lwa w odległości około 40 milionów lat świetlnych. Galaktyka ta ma mało pyłu oraz gazu i dlatego mało gwiazd w niej powstaje, ale pewna aktywność gwiazdotwórcza miała jednak miejsce w ramionach spiralnych stosunkowo niedawno. Średnio jednak stosunek ilości starych gwiazd do nowych jest dość wysoki. W większości zakresów długości fal galaktyka jest mało interesująca, chociaż w NRAO VLA Sky Survey widoczne jest radioźródło, oddalone od centrum o ok. 2 minuty kątowe. Tożsamość tego źródła jest niepewna, jako że nie zostało ono zidentyfikowane wizualnie lub oficjalnie przebadane. Galaktyka ma aktywne jądro, ale aktywność nie jest zbyt silna, i galaktyka sklasyfikowana jest jako LINER (Low-ionization nuclear emission-line region).

M65

Widziany przez teleskop dysk M65 wydaje się trochę wygięty i stosunkowo nagłe pojawienie się formacji gwiezdnych w jego obrębie sugeruje jakiś zewnętrzny wpływ. Rots (1978) sugeruje, że dwie pozostałe galaktyki Tripletu Lwa zaczęły oddziaływać ze sobą jakieś 800 milionów lat temu. Badania przeprowadzone przez Duana (2006) sugerują, że w M65 efekty oddziaływania mogły być istotne, choć w dużo mniejszym stopniu. To mogłoby wyjaśniać utworzenie nowych gwiazd w zgrubieniu centralnym galaktyki, odzwierciedlone w nieco bardziej niebieskim kolorze zgrubienia niż spodziewany. Zauważył również, że M65 może posiadać centralny pas gwiazd, co jest trudne do potwierdzenia, gdyż galaktyka ta jest przez nas widziana pod bardzo ostrym kątem.

W Messier 65 zaobserwowano do tej pory jedną supernową: SN 2013am

Opracowanie własne: Dariusz Krzempek

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Messier_65

 

M66 (NGC 3627) – galaktyka spiralna z poprzeczką, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 36 milionów lat świetlnych od Ziemi. M66 ma średnicę 96 tysięcy lat świetlnych. Wzdłuż rozległych spiralnych ramion galaktyki znajdują się ogromne ilości pyłu i liczne jasne gromady gwiazd. M66 wraz z galaktykami M65 i NGC 3628 jest częścią małej grupy galaktyk Triplet Lwa.

M66

W galaktyce tej zaobserwowano dotychczas cztery supernowe: SN 1973R, SN 1989B, SN 1997bs.

Opracowanie własne: Dariusz Krzempek

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Messier_66

 

NGC 3628 – znana również jako galaktyka Hamburger – galaktyka spiralna, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 35 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ma około 100 000 lat świetlnych średnicy. Jest to galaktyka z aktywnym jądrem typu LINER, zaliczana jest też do radiogalaktyk.

NGC 3628

Galaktyka ta należy do tripletu Lwa. Jej zniekształcony kształt i słaby ogon pływowy sugerują, że oddziałuje ona z M65 oraz M66, również należącymi do tej grupy.

Jej najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest szeroki i zaciemniający pas pyłu znajdujący się wzdłuż zewnętrznej krawędzi jej ramion spiralnych, skutecznie przecinający galaktykę w kierunku widoku z Ziemi.

Opracowanie własne: Dariusz Krzempek

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_3628

 

Zdjęcia 14/15.3.2020 koło Bielska-Białej.

Sprzęt: Canon EOS 6D, O.O. CT-10 1200/250 [mm] F4.75, IDAS LPS-D2 48mm, NEQ6Pro.,

  • Skład: Astro Pixel Processor 1.8,

  • Obróbka: GIMP v2.10.30 + dodatki (Linux),

  • Lights: 44 x 180[s] ISO-800,

  • Darks: 15 ISO-800,

  • Bias: 20 ISO-800

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...
PekDar with a jedi sword

Rozświetlić mrok

Gęsta mgła i mocny, zielony laser pozwalają na „wywołanie” wielu ciekawych efektów świetlnych. Na zdjęciach można również dostrzec szczegół mgły, która składa się z malutkich

Czytaj dalej...