Zdobienie / Decoration

Dodajemy obiekt do Stellarium

Zdobienie / Decoration

Dodajemy obiekt do Stellarium

Nigdy nie potrzebowałem dodawać do Stellarium nowych obiektów kosmicznych. Bo w sumie po co? w jego bazie tyle ich jest, że głowa mała. Jednak pojawiła się potrzeba. W tamtym czasie w pośpiechu uczyłem się jak dodać nowy obiekt kosmiczny do lokalnej bazy Stellarium.

Zawsze chciałem wykonać zdjęcia komety i nadarzyła się okazja – Kometa C/2019 Y4 (ATLAS). W czasie, którym wykonywałem jej zdjęcia, prognozowano że będzie bardzo obiecującym zjawiskiem na niebie. Gdy czytasz te słowa, zapewne już się rozpadła i zanika lub całkiem zanikła. Niemniej w tamtym czasie gdy wykonywałem zdjęcia, sporządziłem trochę notatek, jedną z nich była krótka procedura, jak dodać nowy, wybrany obiekt do Stellarium. Procedura poniżej.

Kliknij w klucz narzędziowy

Potrzebne będzie Stellarium w wersji minimum 0.18 oraz dostęp do Internetu.

Uruchom Stellarium i przejdź do Configuration Window (klawisz F2).

 

Kliknij w zakładkę Plugins. Z lewej strony z listy na dole, klikasz w Solar System Editor i włącz opcję Load at startup.

Zamknij okno i uruchom ponownie program Stellarium.

Przejdź do Configuration Window (F2) → PluginsSolar System Editor i kliknij w klawisz configure pluginu.

Przejdź na zakładkę Solar System i kliknij w Import orbital elements in MPC format…

Kliknij w zakładkę Lists, włącz Comets. W części Select the source włącz Download a list of objects from the Internet. Kliknij w listę rozwijalną i wybierz MPCORB: comets. Kliknij w Get orbital elements.

W oknie Import Data, w polu tekstowym wpisz poszukiwana kometę, w tym przypadku jest to C/2019 Y4 (ATLAS). Zaznacz obiekt i kliknij w Add objects.

Zamknij wszystkie okna konfiguracyjne.

Przejdź do wyszukiwania obiektu i kliknij w lupkęSearch window (F3)

 

W polu wyszukiwania wpisz C/2019 Y4. Wyszukiwarka sama dokończy resztę wpisu. Kliknij w lupkę.

Program samodzielnie ustawi niebo na obiekt. Gotowe ?

 

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...