Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę popatrzeć na ciekawe obiekty nocnego nieba, własnym okiem poprzez okular zamocowany w wyciąg teleskopu. Możliwość szybkiego wyboru obiektu za pomocą kontrolera GOTO, jest niezastąpiona.
W astrofotografii, kontroler GOTO już niekoniecznie jest taki wygodny. Przyznam, że bywały momenty, w których wręcz mi przeszkadzał.
Zdecydowałem się wykluczyć kontroler, aby już nie pośredniczył w sterowaniu montażem a Astroberry, własnym rozwiązaniem bazującym na dostępnych w Internecie opisach dla EQDIRect.
Temat wydawał się prosty, jednak, gdy przyszło zbudować mi urządzenie, to już nie było wszystko takie oczywiste. W sieci brakuje kilku ważnych informacji. Łatwo o błąd, który może spowodować, że naprawa montażu będzie bardzo drogo kosztować.
Gdy już zebrałem wszystkie potrzebne elementy „układanki”, kilka razy przeanalizowałem i sprawdziłem temat, złożyłem całość i z lekko drżącą ręką włączyłem zasilanie na montażu.
Na szczęście nic nie wybuchło 😉
Co więcej, wszystko działa i to jak!
Montaż słucha się i wykonuje wszystkie polecenia, wydawane mu za pomocą duetu, KStars+EKOS wraz ze sterownikiem EQMod z INDI a to wszystko razem znajduje się w Astroberry.
Oczywiście EQDIRect zadziała również z ASCOM oraz innym oprogramowaniem, które wymaga takiego rozwiązania technicznego do sterowania montażem EQ6, NEQ6Pro.
Działa naprawdę fajnie, nawet w warunkach małego mrozu – sprawdzone – spójrz na załączone zdjęcia 🙂
Aby zabezpieczyć drogi montaż przed uszkodzeniem, mój egzemplarz EQDIRect jest wyposażony w kilka dodatkowych zabezpieczeń prądowych, których szczegóły pominę aby już nie zanudzać.
Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem EQDIRect mojego autorstwa, zapraszam do kontaktu.