Zdobienie / Decoration

EQDIRect własnej budowy

Zdobienie / Decoration

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę popatrzeć na ciekawe obiekty nocnego nieba, własnym okiem poprzez okular zamocowany w wyciąg teleskopu. Możliwość szybkiego wyboru obiektu za pomocą kontrolera GOTO, jest niezastąpiona.

PekDar's Astrophotography setup - TS420 - frozen
PekDar's Astrophotography setup - TS420, ATIK Horizon, NEQ6Pro belt mod., 2x PERUN II, EQDIRect home made, OmegonPro guider + scope, Astroberry with own setup

W astrofotografii, kontroler GOTO już niekoniecznie jest taki wygodny. Przyznam, że bywały momenty, w których wręcz mi przeszkadzał.
Zdecydowałem się wykluczyć kontroler, aby już nie pośredniczył w sterowaniu montażem a Astroberry, własnym rozwiązaniem bazującym na dostępnych w Internecie opisach dla EQDIRect.

EQDIRect home made
EQDIRect home made

Temat wydawał się prosty, jednak, gdy przyszło zbudować mi urządzenie, to już nie było wszystko takie oczywiste. W sieci brakuje kilku ważnych informacji. Łatwo o błąd, który może spowodować, że naprawa montażu będzie bardzo drogo kosztować.
Gdy już zebrałem wszystkie potrzebne elementy „układanki”, kilka razy przeanalizowałem i sprawdziłem temat, złożyłem całość i z lekko drżącą ręką włączyłem zasilanie na montażu.

EQDIRect home made
EQDIRect home made working with NEQ6Pro mount

Na szczęście nic nie wybuchło 😉
Co więcej, wszystko działa i to jak!
Montaż słucha się i wykonuje wszystkie polecenia, wydawane mu za pomocą duetu, KStars+EKOS wraz ze sterownikiem EQMod z INDI a to wszystko razem znajduje się w Astroberry.

EQDIRect - EKOS - EQMod mount driver
EQDIRect - EKOS - EQMod mount driver with setup

Oczywiście EQDIRect zadziała również z ASCOM oraz innym oprogramowaniem, które wymaga takiego rozwiązania technicznego do sterowania montażem EQ6, NEQ6Pro.

EQDIRect - EKOS - EQMod mount driver
EQDIRect - EKOS - EQMod mount driver with setup

Działa naprawdę fajnie, nawet w warunkach małego mrozu – sprawdzone – spójrz na załączone zdjęcia 🙂

Aby zabezpieczyć drogi montaż przed uszkodzeniem, mój egzemplarz EQDIRect jest wyposażony w kilka dodatkowych zabezpieczeń prądowych, których szczegóły pominę aby już nie zanudzać.

EQDIRect home made in use
EQDIRect home made in use

Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem EQDIRect mojego autorstwa, zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj

Podobne Artykuły

PekDar with a jedi sword

Rozświetlić mrok

Gęsta mgła i mocny, zielony laser pozwalają na „wywołanie” wielu ciekawych efektów świetlnych. Na zdjęciach można również dostrzec szczegół mgły, która składa się z malutkich

Czytaj dalej...