Zdobienie / Decoration

M42 (NGC 1976) – Wielka Mgławica w Orionie

Zdobienie / Decoration

M42 (NGC 1976) – Wielka Mgławica w Orionie

Doskonalenie umiejętności obróbki ciąg dalszy. Poniżej zdjęcie dla porównania, że naprawdę warto doskonalić się w obróbce i to nie koniecznie musi być płatny PixInside, który wykona 80% roboty automatycznie za użytkownika. Można cały proces wykonać samemu i nabyć nowych umiejętności. Mało tego, tak obrobione zdjęcie ma odbitą „mordę” autora, co nie jest w dzisiejszym świecie bez znaczenia.

Ciekawostka – W tamtym czasie gdy łapałem fotony, nie zrobiłem ani jednej klatki FLAT. Upowszechniona opinia mówi, że klatki flat należy wykonać na tej samej sesji co klatki light. Wykonanie potrzebnych klatek flat w innym czasie (konfiguracja ustawienia całego sprzętu jest inna względem konfiguracji sprzętu dla wykonanych klatek light) powoduje, że już ich poprawnie nie zrobisz.

Z natury jestem bardzo dociekliwy i wykonałem eksperyment. Dla tego samego ISO co klatki light dorobiłem flaty dopiero 1-go Sierpnia b.r. na kolejnym zlocie PTMA w Zwardoniu. Pamiętałem, że ustawiałem kadr aparatu fotograficznego względem tubusu, tylko w dwóch pozycjach. Prostopadle do długości tubusu lub równolegle. Wykonałem klatki flat dla obu pozycji i zastosowałem kolejno w procesie składania zdjęć. Okazało się, że flaty dopasowały się prawie idealnie. Różnicę widać gołym ewidentnie na poniższych zdjęciach.

Z lewej zdjęcie obrobione w kwietniu b.r. a po prawej obrobione 09.12.2019 + flaty dorobione kilka miesięcy później.

M42 ( NGC 1976) - porównanie technik obróbki / comparsion processing

Czy mój eksperyment zadaje kłam upowszechnionej opinii? W mojej ocenie tak.

Moja rada: jeżeli nie masz klatek flat a zebrałeś/zebrałaś super materiał to dorób flaty. Czas, miejsce jest mało istotne. Ważne aby sprzęt był ten sam a konfiguracja układu i pozycji tylko zbliżona do tego jak zostały zrobione klatki light.

W tamtym czasie na tej mgławicy testowałem autoguider Mgen Lacerty i jak widać spisał się na piątkę z plusem. W tamtym czasie nie miałem jeszcze w posiadaniu korektora komy (wada optyczna) co widać na brzegach zdjęcia. Mój montaż NEQ6Pro jeszcze pracował na kołach zębatych (rozwiązanie oryginalne).

Dla moich nowych znajomych na FB, informacyjnie:

M42 ( NGC 1976) – Wielka Mgławica w Orionie – Najjaśniejsza mgławica gwiazdotwórcza na niebie w gwiazdozbiorze Oriona w kierunku południowym od jego pasa. Średnica mgławicy to 30 lat świetlnych. Odległość od ziemi to 1344 tysiące lat świetlnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Mg%C5%82awica_w_Orionie

Zdjęcia (Marzec 2019) wykonane w Zwardoniu. Standardowa miejscówka zlotów Katowickiego PTMA.

Sprzęt: Canon EOS 6D, Sky-Watcher 200/1000 [mm] na NEQ6 Pro., testowo Mgen Lacerta Auto Guiding.

  • Skład: APP (44 najlepszych klatek),
  • Obróbka: GIMP v2.10.14 + dodatki (Linux),
  • Lights: 44 x 38[s], ISO-1000; 30.3.2019,
  • Flats: 22 ISO-1000; 01.8.2019,
  • Bias: 20 ISO-1000; 02.8.2019.
M42 ( NGC 1976)

Przeczytaj

Podobne Artykuły

PekDar with a jedi sword

Rozświetlić mrok

Gęsta mgła i mocny, zielony laser pozwalają na „wywołanie” wielu ciekawych efektów świetlnych. Na zdjęciach można również dostrzec szczegół mgły, która składa się z malutkich

Czytaj dalej...