Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta – CMOS RGB

Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta – CMOS RGB

Powiem tak… pierwsze koty za płoty z CMOS-em. Za pierwszym razem gdy zebrałem materiał za pomocą kamery CMOS, nic z tego nie wyszło. Wtedy zebrałem co najwyżej doświadczenie obsługi zbierania fotonów za pomocą kamery CMOS. Obrazy nie byłe warte pokazania → kosz. Zaufani koledzy wiedzą o czym piszę.

Mądrzejszy o zebraną wiedzę z porażki… drugie podejście już było lepsze chodź oprócz sygnału zebrałem też ogromną ilość szumu. Nie sposób było go skorygować plikami kalibracyjnymi. W efekcie musiałem mocno wspierać się programami do obróbki zdjęć, aby uratować to co było możliwe do uratowania. Zdjęcie poniżej.

M33 / NGC 598

Nauka nie idzie w las więc za trzecim razem, powinno być już optymalnie – plan / nadzieja – niepotrzebne skreślić.

Zauważyłem, że kamera CMOS do astrofoto miażdży niemodyfikowany aparat fotograficzny zakresem złapanych kolorów. Tak, wiem… modyfikowany aparat jest dużo lepszy od nie zmodyfikowanego ale czy jest gorszy od dedykowanej kamery do astrofoto? Ja uważam, że właśnie tak jest, ale dopiero samodzielne zetknięcie się ze sprzętem i całym procesem przetwarzania zebranego materiału, pozwoliło mi „poczuć” różnicę. Przyznaję, że osobiście dla mnie, łapanie fotonów kamerą CMOS jest trudniejsze niż przy wykorzystaniu aparatu fotograficznego. Mimo trudności i tak mnie wciąga.

O samej galaktyce:

Galaktyka w gwiazdozbiorze Trójkąta, druga pod względem jasności galaktyka spiralna na niebie, po Galaktyce Andromedy. Zaliczana do Grupy Lokalnej, do której należy również nasza Galaktyka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Tr%C3%B3jk%C4%85ta

  • Zdjęcia wykonane 9.2020 k. Bielska-Białej.
  • Skład: APP
  • Obróbka: Raw Therapee + GIMP + dodatki (Linux)
  • Lights: 340 x 40[s]
  • Darks, Bias, Flats, DarkFlats

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...