Zdobienie / Decoration

Barnard 33 – Mgławica Koński Łeb

Zdobienie / Decoration

Barnard 33 – Mgławica Koński Łeb

Podczas obróbki zdjęć astrofotograficznych, wpadłem na pomysł aby zaprezentować zebrany materiał w nieco inny sposób. Geneza pomysłu jest taka, że bardzo długo i intensywnie pracowałem nad uratowaniem zebranego materiału zdjęciowego, którego tło jest wyjątkowo zaszumione. Ten problem wziął się z niczego innego, jak z braku wiedzy oraz doświadczenia pracy z moją kamerą CMOS. Nie mogłem pogodzić się z myślą, że zebrany materiał zdjęciowy może przepaść.

Przekopałem dostępne zasoby Internetu w językach, które znam i nie znalazłem rozwiązania, które satysfakcjonowało by mnie. Po nie zliczonej liczbie godzin, intensywnie przepracowanych przed komputerem, opracowałem autorską metodę odejmowania szumu tła. Wykonane testy na kilku kadrach zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Metoda nie jest idealna ale jest sama w sobie dość prosta a wyniki są na tyle dobre, że zdecydowałem się prezentować obrobiony materiał zdjęciowy w nieco odmienny sposób niż większość szanownych astrofotografów, których znam. Poniżej, wycinek większego kadru, otwierający temat.

 

Ciemna mgławica w konstelacji Oriona. Wyglądem przypomina koński łeb. Mgławica jest położona zaraz poniżej gwiazdy Alnitak, najbardziej wysuniętej na wschód gwiazdy Pasa Oriona i jest częścią znacznie większego Zespołu Obłoków Molekularnych Oriona.

Uściślając, znajduje się w południowym obszarze gęstego obłoku pyłowego znanego jako Lynds 1630, wzdłuż krawędzi znacznie większego, aktywnego obszaru gwiazdotwórczego H II zwanego jako IC 434.

Przeczytaj

Podobne Artykuły