Zdobienie / Decoration

M81 / NGC 3031 – Galaktyka Bodego & Galaktyka Cygaro / M82 / NGC 3034

Zdobienie / Decoration

M81 / NGC 3031 – Galaktyka Bodego & Galaktyka Cygaro / M82 / NGC 3034

M81- M82 - NGC 3077

To jest moje pierwsze podejście do M81. Materiału fotograficznego zebrałem dużo (około 10h) ale też dużo odpadło przez wietrzne noce i po pierwszej wstępnej selekcji zostało mi około 8h. Na etapie stakowania odpadło kolejne 30% i zostało około 5h materiału, które złożyłem w całość. Na ostatniej sesji fotograficznej zauważyłem, że do tej pory, za każdym razem ostrzyłem obraz nie wystarczająco dobrze.

Bode's Galaxy / M81 / NGC 3031

Maska Bahtinova, którą używałem z poprzedniego teleskopu (Newton 8”) i na której całkowicie polegałem i ufałem okazało się, że wprowadza błąd ustawienia ostrości dla mojego obecnego 10” teleskopu. Ostrzenie obrazu nie było takie, jakie mogłem docelowo osiągnąć. Zatem czeka mnie powtórka sesji fotograficznej dla M81 już z najlepszą możliwą ostrością obrazu, jaką mogę uzyskać.

Na podstawie dostępnych wzorów masek Bahtinova na internecie, na mojej drukarce 3D powstał prototyp maski, który teoretycznie powinien pasować dla mojego 10” teleskopu. Zobaczymy jakie efekty przyniosą nowe noce astrofotograficzne.

Ze względu na występującą komę w okolicach kadru, gdzie znajduje się M82, będę musiał dla M82 poświęcić osobną sesję fotograficzną. Mam nadzieję, że do tego czasu już wyposażę się w odpowiedni korektor komy, który skoryguje wady optyczne już w całym kadrze aparatu.

Trochę informacji o samej galaktyce – galaktyka spiralna, położona w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, należąca do grupy galaktyk M81. Dzięki bliskości od Ziemi, dużemu rozmiarowi oraz aktywnemu jądru była obszernie badana przez profesjonalnych astronomów. Czyni to ją również popularnym celem amatorskich obserwacji.

Jest odległa od nas o 12 milionów lat świetlnych. Ma wymiary ok. 84 × 46 tys. lat świetlnych. Jest jedną z najjaśniejszych galaktyk spiralnych widocznych na półkuli północnej. Może być obserwowana nawet przez małe teleskopy, a w bardzo sprzyjających warunkach nawet gołym okiem.

W jądrze ma super masywną czarną dziurę o masie 70 milionów mas Słońca.

Z prawej strony, niżej tuż przy krawędzi kadru znajduje się NGC 3077 – jest małą zakłóconą galaktyką eliptyczną w odległości około 12,4 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Poniżej z lewej w kadrze znajduje się M82 / NGC 3034 – Galaktyka Cygaro – galaktyka spiralna z poprzeczką. W zakresie podczerwieni jest najjaśniejszą galaktyką na niebie. Messier 82 jest galaktyką burzy gwiazdowej, co oznacza, że zachodzi w niej intensywny proces powstawania nowych gwiazd.

Cigar Galaxy / M82 / NGC 3034

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Bodego , https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Cygaro , https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_3077

Zdjęcia wykonane 19-22.4.2019 k. Bielska Białej.

Sprzęt: Canon EOS 6D, O.O. CT-10 Newton 1200/250 [mm], F4.8, słaby korektor komy dla tego teleskopu, NEQ6Pro.,

  • Skład: Astro Pixel Processor (Linux),
  • Obróbka: GIMP + dodatki (Linux),
  • Lights: 5[h] – ISO 1000,
  • Flats, Darks, Bias

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...