Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta

Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta

Dwie różne lokalizacje oddalone od siebie ponad 200km. Dwa różne teleskopy, różnej wielkości, ogniskowej, światłosile. Dwa różne narzędzia do zbierania fotonów o kompletnie różnych parametrach.

Do tej pory mój komputer raczej nie miał specjalnie dużo do liczenia, ale wszystko się zmieniło gdy strzeliło mi do głowy, aby dwa totalnie różne zbiory danych, spróbować poskładać. Bo dlaczego nie? Lubię takie wyzwania. Siedziałem nad tym dużo i długo. Średnio program składał mi stack około 6h. Takich próbnych staków + eksperymenty …. straciłem rachubę ile ich było. Godzin a może dni spędzonych by wyszło tylko samo przetwarzanie danych. Tak czy inaczej, licznik prądu nabił co chciał a ja to później zapłacę.

Ciekawostką było dla mnie, że wynikowy stack osiągnął rozdzielczość 23k x 23k [px] , a jego rozmiar to bagatela 6,3 GB. Wyświetlenie takiego obrazu sprawiło, że ¾ z dostępnej pamięci operacyjnej mojego komputera po prostu znikło. Obróbka takiego zdjęcia była nieco męcząca, po przycięciu już było lepiej, chodź i tak wynikowy plik .png zdjęcia osiągnął rozmiar nieco ponad 300MB w rozdzielczości 9085 x 6950 [px].

M33 / NGC 598 – Triangulum Galaxy, Galaktyka trójkąta

No…. przyznaję, że dłubiąc przy tym frajdę miałem a ile przy tej okazji tekstu pobocznego powstało, nie wspomnę. Coś z tego będzie.

O samej galaktyce

W gwiazdozbiorze Trójkąta, druga pod względem jasności galaktyka spiralna na niebie, po Galaktyce Andromedy. Zaliczana do Grupy Lokalnej, do której należy również nasza Galaktyka. W sprzyjających warunkach można ją dostrzec gołym okiem.

Galaktyka Trójkąta jest pierwszą galaktyką, poza Drogą Mleczną, w której odkryto wodę. Odkrycia dokonano w 1977 r. za pomocą radioteleskopu w Effelsbergu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Tr%C3%B3jk%C4%85ta

Lokalizacja 1: Materiał zdjęciowy, zebrany z kilku sesji, wykonane w 2019 r. w Zwardoniu i Bieszczadach – zloty PTMA.

Sprzęt: Canon EOS 6D, SkyWatcher Newton 1000/200 [mm] F5, korektor komy, NEQ6Pro.,

  • Skład: Astro Pixel Processor,
  • Obróbka: GIMP v2.10.14 + dodatki (Linux),

Lokalizacja 2: Zdjęcia wykonane 9.2020 k. Bielska-Białej.

Sprzęt: Newton 1200 / 250 [mm], korektor komy, Atik Horizon CEMOS camera, NEQ6Pro.

  • Skład: APP
  • Obróbka: Raw Therapee + GIMP + dodatki (Linux)
  • Lights: 340 x 40[s]
  • Darks, Bias, Flats, DarkFlats

Przeczytaj

Podobne Artykuły

PekDar with a jedi sword

Rozświetlić mrok

Gęsta mgła i mocny, zielony laser pozwalają na „wywołanie” wielu ciekawych efektów świetlnych. Na zdjęciach można również dostrzec szczegół mgły, która składa się z malutkich

Czytaj dalej...