Zdobienie / Decoration

Instalacja AutoStakkert v.2.6.8 w systemie Linux (K)Ubuntu 18.04 LTS

Zdobienie / Decoration

Instalacja AutoStakkert v.2.6.8 w systemie Linux (K)Ubuntu 18.04 LTS

Program jest dedykowany dla systemów Windows. Mimo tego jest możliwość zainstalowania go na systemach Linux. Z pomocą przychodzi tutaj program Wine, który emuluje środowisko systemu Windows. Na dzień dzisiejszy (13.4.2020) na stronie projektu, brak jakichkolwiek informacji na ten temat. Podjąłem się tego, aby przetestować proces instalacji oraz użytkowania programu z pomocą Wine na systemie Linux. Okazało się, że nie tylko da się go zainstalować ale i można go z powodzeniem użytkować, jest w pełni funkcjonalny.

Instalację programu przeprowadziłem z wykorzystaniem PlayOnLinux, która jest nakładką, interfejsem graficznym dla programu Wine. Pozwala w dość prosty i wygodny sposób zarządzać środowiskiem programu Wine oraz zainstalowanych programów, napisanych dla systemu Windows.

Przyjmuję założenie, że jeżeli już czytasz niniejszy opis tzn. że jesteś użytkownikiem systemu Linux i jako regularny użytkownik posiadasz umiejętność instalacji potrzebnych programów, za pomocą wbudowanych w system narzędzi (Muon, apt lub inne) i potrafisz zainstalować program PlayOnLinux (POL) z dostępnych repozytoriów użytkowanej przez Ciebie dystrybucji.

Niniejszy opis nie jest ściśle związany z dystrybucją Kubuntu v.18.04 LTS, którą użytkuję. Z pewnością będzie dobry, dla niemal każdej dystrybucji systemu Linux dostępnej w Internecie, która umożliwia zainstalowanie oraz użytkowanie pakietu POL oraz Wine.

Upewnij się, że masz zainstalowany pakiet „winbind” w systemie Linux. Jest on niezbędny aby program Wine a tym samym AutoStakkert oraz każdy inny był w pełni funkcjonalny. Przejdźmy do instalacji programu AutoStakkert za pomocą POL.

Instalacja AutoStakkert v. 2.6.8 za pomocą POL v. 4.2.12

Pobierz program ze strony projektu, koniecznie wersję 32bit (AutoStakkert_2.6.8.zip) i rozpakuj program, ja umieściłem go w katalogu ~/testowy/AutoStakkert_2.6.8/ bieżącego użytkownika. AutoStakkert nie posiada instalatora, uruchamiasz go z katalogu, w którym się znajduje. Aby wygodnie obsługiwać program za pomocą POL, mimo wszystko trzeba przeprowadzić proces instalacji, aby POL utworzył potrzebną konfigurację środowiska pracy dla Wine. To trochę taka kanapka rożnych konfiguracji, gdzie jedna opiera się na drugiej i wzajemnie są od siebie zależne jak to pokazano na poniższej tabeli.

Uruchom POL i kliknij w Zainstaluj program.

W oknie Menu instalacji PlayOnLinux, kliknij w Zainstaluj program którego nie ma na liście.

PlayOnLinux – Zainstaluj program, którego nie ma na liście

Instalacja ręczna – kliknij w Dalej.

PlayOnLinux – Instalacja Ręczna

PlayOnLinux Kreator – kliknij w opcję Zainstaluj program na nowym wirtualnym dysku twardym i kliknij w Dalej.

PlayOnLinux – Instalacja ręczna – co chcesz zrobić?

Instalacja ręczna – w polu tekstowym wpisz nazwę dla wirtualnego dysku, który zostanie utworzony na potrzeby instalowanego programu. Ja wpisałem „AutoStakkert_268”. Kliknij w Dalej.

Instalacja ręczna – nic nie zmieniaj i kliknij w Dalej.

PlayOnLinux – Instalacja Ręczna – Co chcesz zrobić przed instalacją?

Instalacja ręczna – Uwaga! Należy wybrać wersję 64bit windows installation jako rodzaj wirtualnego napędu, mimo że sam program jest 32-bit. Uzasadnione jest to sposobem obsługi dostępnej ilości pamięci dla programu AutoStakkert. W przypadku napędu 32-bit, do dyspozycji będzie zaledwie trochę ponad 3GB pamięci RAM, mimo że Twój komputer dysponuje większą jej ilością. Gdy wybierzesz 64-bit, zyskamy dodatkowy 1 GB pamięci RAM do dyspozycji dla programu, co w czasie stakowania odgrywa bardzo dużą rolę. Podczas moich testów, gdy zainstalowałem AutoStakker na POL z napędem 32-bit podczas stakowania dużej ilości obrazów, często program monitował komunikat z informacją, że zabrakło pamięci RAM. Zatem wybieramy 64-bit windows installation i klikamy Dalej.

PlayOnLinux – Instalacja Ręczna – rodzaj wirtualnego napędu

Instalacja ręczna – Kliknij w Przeglądaj i wskaż z dysku, plik instalacyjny .exe programu AutoStakkert w wersji x86 (32bit) i kliknij w Dalej.

AutoStakkert został uruchomiony zgodnie z oczekiwaniami. Zamknij program.

POL zakończył instalację i utworzył potrzebną nam konfigurację, środowiska pracy programu AutoStakkert dla Wine. Nie zamykaj okna Instalacja ręczna, jeszcze będzie nam potrzebne.

Za pomocą menedżera plików lub konsoli, należy przenieść katalog z programem AutoStakkert do katalogu ~/.PlayOnLinux/wineprefix/AutoStakkert/drive_c/Program Files/ . Ja wykonam to w konsoli za pomocą polecenia:

#> mv -v -i ./testowy/AutoStakkert_2.6.8 ~/.PlayOnLinux/wineprefix/AutoStakkert/drive_c/Program\ Files/
renamed './testowy/AutoStakkert_2.6.8' -> '/home/darek/.PlayOnLinux/wineprefix/AutoStakkert/drive_c/Program Files/AutoStakkert_2.6.8'
#>

Teraz wracamy do kreatora instalacji POL i naszego otwartego okna. Z listy dostępnych plików zaznacz Przeglądaj i kliknij w Dalej.

Kliknij w Przeglądaj.

Przejdź do katalogu, w którym teraz znajduje się program AutoStakkert (.PlayOnLinux/wineprefix/AutoStakkert/drive_c/Program\ Files/AutoStakkert_2.6.8/), zaznacz plik AutoStakkert.exe i kliknij w Open.

Kliknij w Dalej.

Wpisz nazwę dla tworzonego skrótu. Ja wpisałem to co przedstawia poniższa grafika. Kliknij w Dalej.

Wróciliśmy do listy plików, zaznacz Nie chcę tworzyć kolejnego skrótu i kliknij w Dalej.

PlayOnLinux – Instalacja Ręczna – Tworzenie skrótu

Program został zainstalowany ale jeszcze nie jest gotowy do pracy. Zaznaczamy AutoStakkert (x86) 2.6.8 i klikamy w przycisk Konfiguruj.

Przechodzimy na zakładkę Wyświetlanie i dla Renderer Direct Draw ustaw gdi. Zamykamy okno.

Teraz możemy już uruchomić program.

AutoStakkert v2.6.8

Miłego użytkowania 🙂

 

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...