Zdobienie / Decoration

M45 – Plejady

Zdobienie / Decoration

M45 – Plejady

Najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Popularność zawdzięczają głównie temu, że można ją swobodnie obserwować nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, w odległości około 444 lat świetlnych. Jest to młoda gromada, ma około 100 mln lat. Otacza ją niebieska mgławica, widoczna na załączonym zdjęciu. Gromada obejmuje około 500 gwiazd.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plejady

Plejady / Pleiades - M45



Eksperymentowanie, zbieranie doświadczenia i nauka oprogramowania do składania i obróbki zdjęć astrofotograficznych przynosi efekty. Materiał do tego zdjęcia pochodzi z czterech różnych sesji zdjęciowych wykonanych o różnych porach roku 2019. Różne kadry, różne czasy naświetlania, różna czułość z czego jedna sesja trafiła się bez klatek kalibracyjnych Flat, co dodatkowo utrudniło złożenie wszystkiego w całość. Jednak APP moim przyjacielem jest i po kilku próbach, zrozumiałem i nauczyłem się jak takie sesje składać. Po złożeniu wszystkich sesji zobaczyłem, że w zasadzie to wyszła niewielka mozaika. Materiał źródłowy nie był dobrej jakości co widać na zdjęciu. Na dzień dzisiejszy i tak nic więcej z tego nie wyczaruję. Trzeba zaplanować sesję zdjęciową plejad już na innym, docelowym sprzęcie.

Sprzęt: Canon EOS 6D (nie modyfikowany), SkyWatcher Newton 1000/200 [mm] F5, korektor komy, NEQ6Pro mod.

  • Skład: APP,
  • Obróbka: RT + GIMP + dodatki (Linux),
  • Łączny czas ekspozycji po odjęciu wadliwego materiału: 5h56 min. ISO 1600 + 1000
  • Klatki kalibracyjne (nie wszystkie sesje): Flat, DarkFlat, Bias

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...