Zdobienie / Decoration

PIPP – Księżyc – Obróbka materiału filmowego

Zdobienie / Decoration

PIPP – Księżyc – Obróbka materiału filmowego

Obsługa programu PIPP jest względnie prosta. Zaleca się aby postępować według zasady – od lewej do prawej, przechodząc kolejno przez wszystkie zakładki programu, zaczynając od zakładki Source Files i kończąc na zakładce Do Processing. Przejdziemy kolejno po zakładkach obrabiając Księżyc na przykładowym materiale, który zebrałem z teleskopu. Skupię się wyłącznie na tych opcjach, z których muszę skorzystać. Nie jest moim celem opisywać każdej dostępnej opcji, od tego jest manual dostępny na stornie programu.

Specyfikacja sprzętu oraz parametry EXIF  materiału zdjęciowego, poniżej. Aparat w podanej konfiguracji optycznej.

Materiał filmowy:

  • plik .MOV 1,4GB, RGB
  • Width: 1920, Height: 1080,
  • Duration: 3min. 5 sec.,
  • bitrate: 63,5MB/s, FPS: 25

Przystępujemy do obróbki zebranego materiału zdjęciowego. Uruchamiamy program PIPP z listy POL.

Zakładka Source Files

Klikamy w przycisk Add Image Files w dolnej części okna i w oknie wyboru plików dodajemy plik filmu.

Po wskazaniu pliku, program otworzy nowe, dodatkowe okno podglądu klatek. Widoczny obraz podglądu można powiększać zmieniając wartość parametru Zoom lub klikając w przyciski / +. Przycisk Update Image służy do aktualizacji podglądu po wykonaniu zmian konfiguracji na pozostałych zakładkach o czym napisano niżej. Przycisk Save Image zapisze widoczny obraz jako plik wybranego typu .JPG, .PNG, .TIFF, lub bitmapa Windows.

Przechodzimy do kolejnej zakładki.

Zakładka Input Options

Opcje i kontrolki dostępne na tej zakładce mają zastosowanie, w głównej mierze, z materiałem video wykonanym za pomocą dedykowanych kamer do astrofotografii. W przypadku aparatów fotograficznych typu DSLR, w większości przypadków nie ma potrzeby czegokolwiek zmieniać na tej zakładce.

Opcjonalnie można skorzystać z dostępnych:

  • Enable Raw Image Hot Pixel Filter – usunie niechciane hot pixele, jeżeli plik video takowe zawiera,
  • Input Frame Colour/Monochrome – ustaw na Color, jeżeli wiesz, że Twój film jest kolorowy.

Przejdźmy do kolejnej zakładki.

Zakładka Processing

Na tej zakładce, już możemy trochę poprawić widoczny na podglądzie obraz. W przypadku mojego materiału filmowego, obraz jest odwrócony względem rzeczywistego. To efekt pracy mojego teleskopu Newton, jego zwierciadła odwracją obraz. Skorzystam z dostępnej opcji aby odwrócić obraz horyzontalnie. Zaznaczam opcję Flip Horizontally. Ponad to mój aparat gdy nagrywał materiał filmowy, samodzielnie zorientował obraz księżyca w pozycji horyzontalnej zamiast wertykalnej, zatem muszę obrócić obraz jeszcze o 90° za kierunkiem wskazówek zegara. Klikam w listę rozwijalną z obszaru Flip And Rotate i wybieram opcję Rotate 90 Degrees Clockwise a następnie w klikam w przycisk Test Options aby zobaczyć końcowy efekt zmian.

Podgląd zmian poniżej.

Przechodzimy do następnej zakładki.

Zakładka Quality

Żadna z dostępnych opcji tej zakładki nie będzie wykorzystana w przypadku mojego materiału filmowego.

Przechodzimy do następnej zakładki.

Zakładka Animation

Dostępne opcje pozostawiamy w domyślnej konfiguracji.

Zakładka Output

Celem przetwarzania pliku video jest podział na poszczególne klatki, które później będą stakowane. Najlepszym, dostępnym w PIPP typem zapisu plików zdjęciowych, jest .FITS i taki też wybieramy.

Nie chcę aby pliki wynikowe miały na końcu swojej nazwy dołączony suffix pipp_ więc kasuję wpis. Za to chcę aby wynikowe pliki zdjęciowe, posiadały przed nazwą prefix o nazwie pipp_ i taki prefiks wpisuję w pole tekstowe.

Przechodzimy do kolejnej zakładki.

Zakładka Do Processing

Klikamy w przycisk Start Processing i czekamy. W zależności od ilości klatek filmu przetwarzanie może trochę zająć. W moim przypadku przetworzenie pliku video zawierającego 4637 klatek zajęło niecałe 4 min. Więc całkiem szybko. Teraz można przejść już do stakowania plików zdjęciowych w programie np. AutoStakkert, RegiStax6 lub Siril.

Przydał się opis? Rozważ wsparcie autora, to sprawia, że nie widzisz wszędobylskich reklam. Wystarczy, że raz na rok postawisz mi kawę. Waluta, kwota nie mają dla mnie znaczenia. Ważne, że chcesz 🙂 Link do PayPal poniżej.

PayPal Here
PayPal Here

Pomocne linki

Najnowsze artykuły
Wsparcie
Przydał się opis? Rozważ wsparcie autora, to sprawia, że nie widzisz wszędobylskich reklam. Wystarczy, że raz na rok postawisz mi kawę. Waluta, kwota nie mają dla mnie znaczenia. Ważne, że chcesz :) Link do PayPal poniżej.

Przeczytaj

Podobne Artykuły

PERUN - two pcs

PERUN zdobywa świat

Pierwsze Peruny zdobywają świat i jadą za granicę do swoich nabywców – Singapur. Nigdy nie przypuszczałem, że Perun może wzbudzić zainteresowanie wśród zagranicznych kolegów astrofotografów.

Czytaj dalej...