Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta

Zdobienie / Decoration

M33 / NGC 598 – Galaktyka Trójkąta

Powiem tak… pierwsze koty za płoty z CMOS-em. Za pierwszym razem gdy zebrałem materiał za pomocą kamery CMOS, nic z tego nie wyszło. Wtedy zebrałem co najwyżej doświadczenie obsługi zbierania fotonów za pomocą kamery CMOS. Obrazy nie byłe warte pokazania → kosz. Zaufani koledzy wiedzą o czym piszę.

Mądrzejszy o zebraną wiedzę z porażki… drugie podejście już było lepsze chodź oprócz sygnału zebrałem też ogromną ilość szumu. Nie sposób było go skorygować plikami kalibracyjnymi. W efekcie musiałem mocno wspierać się programami do obróbki zdjęć, aby uratować to co było możliwe do uratowania. Zdjęcie poniżej.

M33 / NGC 598

Nauka nie idzie w las więc za trzecim razem, powinno być już optymalnie – plan / nadzieja – niepotrzebne skreślić.

Zauważyłem, że kamera CMOS do astrofoto miażdży niemodyfikowany aparat fotograficzny zakresem złapanych kolorów. Tak, wiem… modyfikowany aparat jest dużo lepszy od nie zmodyfikowanego ale czy jest gorszy od dedykowanej kamery do astrofoto? Ja uważam, że właśnie tak jest, ale dopiero samodzielne zetknięcie się ze sprzętem i całym procesem przetwarzania zebranego materiału, pozwoliło mi „poczuć” różnicę. Przyznaję, że osobiście dla mnie, łapanie fotonów kamerą CMOS jest trudniejsze niż przy wykorzystaniu aparatu fotograficznego. Mimo trudności i tak mnie wciąga.

O samej galaktyce:

Galaktyka w gwiazdozbiorze Trójkąta, druga pod względem jasności galaktyka spiralna na niebie, po Galaktyce Andromedy. Zaliczana do Grupy Lokalnej, do której należy również nasza Galaktyka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Tr%C3%B3jk%C4%85ta

  • Zdjęcia wykonane 9.2020 k. Bielska-Białej.
  • Skład: APP
  • Obróbka: Raw Therapee + GIMP + dodatki (Linux)
  • Lights: 340 x 40[s]
  • Darks, Bias, Flats, DarkFlats

Przeczytaj

Podobne Artykuły

IC 1848 - Display Image

IC 1848 – Mgławica Dusza

Znajdująca się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza, w odległości około 6000 lat świetlnych od Ziemi. Nazwą IC 1848 (również OCL 364) określa się też

Czytaj dalej...
IC 1805 - Heart Nebula - less stars - displ. image

IC 1805 – Mgławica Serce

Znajdująca się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza. Mgławica ta kształtem przypomina ludzkie serce. Jest to mgławica emisyjna, ukazująca świecący zjonizowany gazowy wodór. Znajduje się

Czytaj dalej...