Zdobienie / Decoration

Mgławica Laguna – M8 (NGC 6533)

Zdobienie / Decoration

Mgławica Laguna – M8 (NGC 6533)

Jest to mgławica dyfuzyjna, znajduje się w konstelacji strzelca w odległości około 4100 lat świetlnych. Jest to jeden z najjaśniejszych rejonów gwiazdotwórczych na niebie.

Mgławica Laguna znajduje się około 4100 lat świetlnych od Ziemi i ma średnicę w przybliżeniu 10 parseków (33 lata świetlne). Na niebie widzimy ją jako „plamkę” o jasności 5,8m i rozmiarach kątowych 90×40′. Gromada młodych gorących gwiazd we wnętrzu obłoku ogrzewa i jonizuje pobliski gaz. Mgławica jest podświetlona od wewnątrz światłem nowo powstałych gwiazd, jest to jeden z najpiękniejszych obiektów na niebie widzialnych z półkuli północnej.

Lagoon Nebula - M8 / NGC 6533 and – M20 / NGC 6514 with crops

Można tam dostrzec wiele przykładów struktur o kształcie skręconej liny, uważanych za powstałe w wyniku zderzenia gorących wiatrów gwiazdowych z zimniejszym obłokiem pyłowym. Jest rozświetlana energią kilku gorących gwiazd, w tym 9 Sagittarii niebieski nadolbrzym o jasności 6m oraz Herschel 36 o jasności 9m. W tym obszarze (na zdjęciu na lewo i nieco wyżej) znajduje się również Mgławica Klepsydra. Gromada otwarta NGC 6530 zawiera od 50 do 100 gwiazd w wieku jedynie kilku milionów lat.

Lagoon Nebula - M8 / NGC 6533 and – M20 / NGC 6514

Oglądana
nieuzbrojonym okiem sprawia wrażenie mlecznobiałej, ale na
fotografiach o długim czasie naświetlania widać jej delikatny
różowy kolor (ludzkie oko zazwyczaj ma problemy z dostrzeganiem
kolorów przy słabym oświetleniu).

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Laguna

Zdjęcia (Czerwiec
2019) wykonane na Teneryfie, dokładnie to w miejscu obok „Bożego
palca”. Świetna miejscówka na fotografowanie nocnego nieba i
długich rozmów o naturze czasu, prędkości światła,
zastanawianiu się czy istnieje życie w innych układach
planetarnych. Wszystko okraszone wspaniałym towarzystwem a w
szczególności Karolem, Magdą i Maćkiem. To była ekipa, z którą
chce się tam wracać.

Sprzęt: Canon EOS 6D (nie modyfikowany!) z obiektywem Canon EF 200 [mm] 2.8L II USM, na poklejonym montażu iOptron CEM 25, który przez moją nieuwagę, rozbiłem na betonie. Następnego dnia w hotelu rozkręciłem go, dokonałem możliwych napraw i posklejałem cjanopanem kupionym w pobliskim sklepie. Po włączeniu okazało się, że montaż pracuje ale ma luz poprzeczny około 1 – 3 [mm] na głowicy co powodowało, że nie mogłem naświetlać klatek dłużej niż około 90 [s]. I tak miałem szczęście, że w ogóle mogłem z niego korzystać. A to wszystko przy wydatnej pomocy kolegi Maćka, bardzo życzliwej i chętnej do pomocy osoby, bez której, możliwe że z Teneryfy wróciłbym z niczym. Dziękuję ci Maćku.

  • Skład: Astro Pixel Processor,
  • Obróbka: GIMP v2.10.14 + dodatki (Linux),
  • Lights: 42 x 89[s] ISO 1000,
  • Flats: 40 ISO-1000,
  • Darks: 17 ISO-1000,
  • Bias: 20 ISO-1000

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...